• 1399/12/24 - 17:04
  • تعداد بازدید : 77
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

پایان اجرای برنامه ملی مراقب بیماری SVC در واحدهای پرورش ماهی

عملیات اجرائی برنامه ملی مراقبت بیماریSVC در واحد های اپیدمیولوژیک پرورش همچنین یک مرکز تکثیر ماهیان گرمابی در غالب Active Surveillance و Passive Surveillance با موفقیت به اتمام رسیده است.

به گزارش رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماریهای آبزیان دامپزشکی مازندران ، عملیات اجرائی  برنامه ملی مراقبت بیماری(SVC) Carp Spring Viraemia of در سال 1400-1399،در 10%  واحد های اپیدمیولوژیک پرورش همچنین یک مرکز  تکثیر ماهیان گرمابی در غالب Active              Surveillance  و Passive  Surveillance با موفقیت به اتمام رسیده است.

دکتر باباعلیان با اعلام خبر فوق افزود، از اهدف مهم اجرای این برنامه، پیشگیری از بروز و کنترل وقوع بیماری اخطار کردنی SVC و شناسایی مراکز تکثیر و پرورش آلوده به این بیماری می باشد.

وی تصریح کرد، با عنایت به اینکه ماهیان گرمابی  حساس به این  بیماری بوده و اینکه رخداد بیماری عموماً در کپور ماهیان  در دمای بین 11-17 درجه سانتی گراد بوده، برنامه مورد نظر در سه ماهه چهارم سال جاری در سطح  شهرستان های این استان اجراء شده است.

 شایان ذکر است، ماهیان جوان تا سن یکسال به فرم بالینی بیماری حساس بوده ولی بیماری در کلیه گروهای سنی نیز مشاهده شده است و مهمترین روش انتقال ویروس از یک منطقه به منطقه دیگر، حمل و نقل ماهیان مبتلا می باشد

باباعلیان در پایان تاکید کرد ، الگوی بیماری به عواملی نظیر درجه حرارت آب، سن و شرایط فیزیولوژیک ماهی، تراکم جمعیت و عوامل استرس زا بستگی دارد.

  • گروه خبری : اخبارشهرستان
  • کد خبر : 272370
کلمات کلیدی
bakoe علی باکویی

bakoe علی باکویی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید