• 1401/03/14 - 13:13
  • تعداد بازدید : 1193
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

هشدار بهداشتی دامپزشکی مازندران به دامداران در خصوص احتمال افزایش دما

به گزارش اداره کل هواشناسی مازندران مبنی براستقرار سامانه کم فشار سطح زمین و تقویت جریانات گرم جنوبی، تا روز سه شنبه ۱۷ خرداد ماه سال جاری و احتمال بروز هوای گرم تابستانی در استان ، اداره کل دامپزشکی استان مازندران به دامداران هشدار داد تا با رعایت ضوابط و مقررات بهداشتی ، تدابیر لازم را برای جلوگیری از اثرات زیانبار اقتصادی ناشی از گرمای غیر متعارف در واحدهای دامی خود اتخاذ نمایند.

در این هشدار بهداشتی به مرغداران توصیه شد ، با توجه به گرم شدن مداوم هوا و احتمال قطعی برق در برخی مناطق استان، مرغداران باید برای مقابله با شرایط استرس گرمایی آمادگی داشته باشند. 

وجود موتور برق سالم و آماده به کار اهمیت زیادی دارد و هنگام صدور پروانه بهره برداری از ضروریات اخذ پروانه است، لذا مرغدارانی که موتور برق را برای واحد خود تأمین نکرده اند در اسرع وقت آن را تهیه کنند.

 از دیگر عوارض استرس گرمایی کاهش مصرف غذا است که در طیور گوشتی موجب کاهش رشد و در طیور تخم گذار منجر به کاهش اندازه و میزان تولید تخم مرغ می شود. 

راه های مقابله با استرس گرمایی به شرح ذیل است:

افزایش جریان هوا (استفاده از حداکثر قدرت هواکش ها)، خنک کردن هوای سالن با استفاده از مه پاش و اسپری آب بر روی دیوار، سقف داخلی و خارجی در طول ساعات گرم روز، در مناطق گرم و خشک

در استرس گرمایی آب بیشتری توسط طیور مصرف می شود، لذا توصیه می شود آب خنک و کم نمک در اختیار گله قرار داده شود تا به کاهش دمای بدن کمک کند.

توصیه می شود تغذیه طیور در ساعت های خنک تر روز (صبح ها و عصر ها) صورت پذیرد.

 علاوه بر آن تمام کارهایی که سبب کاهش فعالیت طیور در طی ساعات گرم روز شود، مفید است.

اصلاح جیره و تعادل میان ترکیبات آن به همراه استفاده از غذاهایی که هضم راحت تری دارند تاثیر استرس گرمایی را کاهش می دهد.

بهتر است انرژی جیره بیشتر از منابع چربی تامین گردد زیرا در مقایسه با سایر مواد مغذی گرمای کمتری را ایجاد می کنند.

نصب فن های اضافی، نصب مه ساز ها، استفاده از سیستم های مناسب تهویه، سفید کردن سقف بیرونی مرغداری و یا استفاده از روکش های آلومینیومی و غیره توصیه می شود و اضافه کردن ویتامین های A ، C و E در کاهش اثرات استرس گرمایی موثر بوده است.

  • گروه خبری : اخبار شهرستان ها,شهرستان گلوگاه,شهرستان بهشهر ,شهرستان نکا,شهرستان ساری - میاندرود,شهرستان جویبار,شهذستان سیمرغ,شهرستان قائمشهر,شهرستان سوادکوه شمالی,شهرستان سوادکوه,شهرستان بابل ,شهرستان آمل,شهرستان بابلسر - فریدونکنار,شهرستان محمودآباد ,شهرستان نور,شهرستان نوشهر,شهرستان چالوس - کلاردشت,شهرستان تنکابن - عباس آباد ,شهرستان رامسر ,اخبار اسلایدر,هشدار بهداشتی
  • کد خبر : 286824
کلمات کلیدی
mazandaran ostan

mazandaran ostan

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

لینک کوتاه