• 1402/09/01 - 11:22
  • تعداد بازدید : 641
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

هشدار بهداشتی دامپزشکی مازندران درخصوص آنفلوانزای فوق حاد پرندگان ویژه شهروندان

اداره کل دامپزشکی استان مازندران هشدار بهداشتی آنفلوانزای فوق حاد پرندگان برای شهروندان این استان جهت شیوع احتمالی این بیماری بیان کرد.

این هشدار بهداشتی به شرح زیر می باشد:

آنفلوانزای فوق حاد پرندگان یک بیماری ویروسی می باشد که در پرندگان تلفات زیاد ایجاد کرده و قابلیت انتقال به انسان را دارد و از  تماس مستقیم با پرندگان اهلی و وحشی خوداری گردد در صورت تماس دست هارا با آب و صابون شسته و یا با یک محلول آنتی سپتیک ضد عفونی نمایید.

در صورت خرید پرندگان زینتی ، لازم است این پرندگان حداقل بمدت 3-2 هفته در محل جداگانه نگهداری شوند و در صورت احراز سلامتی، انتقال یابند.

در مناطق روستایی نگهداری پرندگان در مکان محصور شده موجب ممانعت تماس مستقیم با پرندگان وحشی بویژه آبزی و تماس غیر مستقیم با مدفوع این پرندگان ( بعنوان مهمترین عامل انتقال بیماری ) خواهد شد.

در صورت بروز تلفات ناگهانی در پرندگان بومی و روستایی حتما موضوع به ادارات دامپزشکی یا خانه بهداشت اطلاع داده شود.

گوشت مرغ و سایر پرندگان را از فروشگاههای معتبر ، بصورت بسته بندی با تاریخ تولید و انقضا معتبر تهیه نمایید.

استفاده از مرغ ریز شده فاقد مشخصات و آلایش آن توصیه نمی شود.

پختن کامل مرغ سبب از بین رفتن بسیاری از عوامل میکروبی از جمله ویروس آنفلوانزا می شود(ویروس درحدود حرارت 75 درجه سانتی گراد ظرف 5 دقیقه ازبین می رود )

تخم مرغ را طوری بپزید که زرده و سفیده آن کاملا سفت باشد.

گوشت مرغ باید دارای ظاهری سفید و روشن فاقد کبودی، خونمردگی و فاقد ترشحات زیر جلد با بوی بد باشد. 

کشتن پرندگان به صورت سنتی در منزل توصیه نمی شود در شرایط خاص ( طیور بومی ) حتما از ماسک و دستگش برای ذبح و آماده سازی پرنده استفاده و چاقوی و ظروف مورد استفاده بخوبی شستشو گردند.

حداقل زمان لازم جهت طبخ گوشت مرغ پانزده دقیقه و بصورت بخار پز می باشد.

برای نگهداری فراورده های دامی ( مرغ و تخم مرغ خام) در یخچال باید آنها را از مواد دیگر دور نگه دارید.

  • گروه خبری : اخبار شهرستان ها,شهرستان گلوگاه,شهرستان بهشهر ,شهرستان نکا,شهرستان ساری - میاندرود,شهرستان جویبار,شهذستان سیمرغ,شهرستان قائمشهر,شهرستان سوادکوه شمالی,شهرستان سوادکوه,شهرستان بابل ,شهرستان آمل,شهرستان بابلسر - فریدونکنار,شهرستان محمودآباد ,شهرستان نور,شهرستان نوشهر,شهرستان چالوس - کلاردشت,شهرستان تنکابن - عباس آباد ,شهرستان رامسر ,اخبار اسلایدر,هشدار بهداشتی,گروه خبری,شهرستان میاندورود
  • کد خبر : 310922
کلمات کلیدی
سجاد خانلری

سجاد خانلری

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

لینک کوتاه