چاپ
ارسال به دوست

جوابیه اداره کل دامپزشکی استان مازندران

بروز بیماری ناشناخته دامی در بابل و تزریق داروی تقلبی برای پیشگیری تکذیب می شود

احتراماً پیرو درج خبری در یکی از کانل ها در فضای مجازی شهرستان بابل مبنی بر بروز و شیوع بیماری ناشناخته دامی در سطح شهرستان بابل روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان مازندران در راستای تنویر افکار عمومی جوابیه ای را به شرح ذیل صادر نمود.

بیماری تب 3 روزه (BEF) ناشناخته نبوده و یک بیماری ویروسی مختص گاو و گاو میش میباشد که از طریق بندپایان منتقل و به هیچ عنوان بین انسان و حیوان مشترک نیست.

این بیماری در گاو موجب کاهش تولید شیر و وزن دام شده که از لحاظ اقتصادی حائز اهمیت می باشد و با علائمی همچون تب ناگهانی ، لنگش همراه با عدم تعادل در راه رفتن ، بی اشتهائی و ریزش اشک ، ترشحات بزاق و بینی ، درد و خشکی مفصل و سفتی شدید عضلات همراه است که در نقاط گرمسیری و نیمه گرمسیری و متعاقب آغاز فصل گرما و فعالیت حشرات و بندپایان بروز می کند.

بیماری تب 3 روزه گاو ، گذرا بوده و قابل درمان می باشد اما مبارزه با بندپایان و حشرات بعنوان ناقلین این بیماری ویروسی از طریق سمپاشی بدن دام و جایگاه های نگهداری دام بعنوان مهمترین نقش پیشگیرانه توسط دامداران مورد انتظار می باشد.

واکسن تب 3 روزه در بازار موجود بوده ، وارداتی و بهادار است که دامداران عزیز در صورت درخواست برای تهیه می توانند به مراکز مایه کوبی بخش خصوصی دامپزشکی در سطح استان مراجعه نمایند.

لازم بذکر است استفاده از آمپول " کدوماکس " که در این خبر از آن بعنوان پیشگیری کننده و تقلبی نام برده شده از گروه داروهای فارموکولوژی دامپزشکی نبوده و به هیچ عنوان در دامها مورد استفاده قرار نمیگیرد و شهروندان مازنی می توانند در صورت تهیه گوشت از قصابیهای مجاز تحت نظارت بهداشتی دامپزشکی و مشاهده لیبل یا برچسب تگ روی لاشه و ممهور بودن لاشه به مهر بهداشتی دامپزشکی از خرید گوشت بهداشتی و سالم اطمینان حاصل نمایند.

در پایان از دامداران مازنی درخواست می شود علاوه بر توجه به هشدارهای بهداشتی دامپزشکی و واکسینه نمودن دامها و سمپاشی اماکن دامی خود ، در صورت مشاهده افراد سودجو برای خرید دامهای بیمار و یا تزریق داروهای دامی توسط افرادی بدون مجوز دامپزشکی بصورت غیر مجاز مراتب را به ادارات دامپزشکی شهرستانها اطلاع تا اقدامات قانونی لازم بعمل آید. 


  • فایل پیوست :
  • کد خبر: ٢٥٣٤٩٤/
  • ٠٩:٢٥ - 1399/04/15/
  • تعداد بازدید: 110
کلید واژه ها

خروج