چاپ
ارسال به دوست

مدیر کل دامپزشکی استان مازندران:

بیماری تب 3 روزه گاوی قابل درمان است

دکتر سید حسین رضوانی در گفتگویی اظهار کرد، بیماری تب 3 روزه در گاو یک بیماری ویروسی نادر بوده که مشترک بین انسان و حیوان نیست و به راحتی به درمان پاسخ می دهد.

به گزارش روابط عمومی دامپزشکی مازندران دکتر سید حسین رضوانی مدیر کل دامپزشکی استان گفت ، در حال حاضر احتمال وقوع ، بروز و شیوع بیماری ویروسی تب 3 روزه گاوی وجود دارد و مناسب ترین راهکار برای به حداقل رساندن ضایعات و خسارات اقتصادی ناشی از بروز این بیماری، تشخیص سریع مبتلایان و درمان مناسب بیماری است.

وی در ادامه تصریح کرد، با توجه به وارداتی بودن واکسن و اینکه این بیماری ویروسی به درمان به خوبی پاسخ می دهد توصیه می کنیم دامداران عزیز مازنی در صورت مشاهده علائمی همچون کاهش تولید شیر و وزن دام همراه با تب ناگهانی ، لنگش ، عدم تعادل در راه رفتن ، بی اشتهایی ، ریزش اشک ، ترشحات بزاق و بینی ، درد و خشکی مفاصل و سفتی شدید عضلات به کلینیک های دامپزشکی مراجعه تا پروتکل درمانی مناسب تجویز شود.

ایشان سمپاشی اماکن دامی بر علیه حشرات را یکی دیگر از اقدامات پیشگیرانه اعلام کرد و خاطرنشان ساخت ، با توجه به فصل گرما و ازدیاد فعالیت پشه ها و بندپایان بعنوان ناقلین اصلی این بیماری انتظار داریم دامداران عزیز توصیه های بهداشتی دامپزشکی را جدی گرفته و نسبت به سمپاشی بدن دامها و جایگاه های نگهداری دام در اولین فرصت اقدام نمایند.

مدیر کل دامپزشکی مازندران دیگر علائم این بیماری را افزایش تعداد تنفس و ضربات قلب، آبریزش از بینی، دهان و چشم برشمرد و گفت: ممكن است در دام یبوست یا اسهال نیز دیده شود كه بعد از فروكش كردن تب سه روزه، دام شروع به غذاخوردن كرده و نشخوار می كند، اما لنگش و ضعف ممكن است دو تا سه روز باقی بماند و زمین گیری ممكن است تا چند روز ادامه یابد.

رضوانی در پایان با اشاره به اینکه این بیماری زئونوز نبوده و بین انسان و حیوان مشترک نیست گفت ، خطری جوامع انسانی را تهدید نمی کند و درمان این بیماری را بصورت علامتی و حمایتی برشمرد و تاکید کرد کلیه داروهای لازم برای درمان این بیماری در بازار موجود بوده و مشکلی در زمینه تامین دارو فعلاً نداریم.


  • فایل پیوست :
  • کد خبر: ٢٥٣٧٠٧/
  • ١١:١٠ - 1399/04/21/
  • تعداد بازدید: 106
کلید واژه ها

خروج